Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie

Strona główna

Irlandia

Podstawowe informacje o Irlandii

Irlandia (Republika Irlandii, Republic of Ireland, Éire) jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie i zajmuje ok. 83% jej powierzchni. Administracyjnie podzielona jest na 26 hrabstw. Sześć innych hrabstw położonych na północy i północnym wschodzie wyspy stanowi Irlandię Północną wchodzącą w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii. Powierzchnia Republiki Irlandii wynosi 70.283 km² i zamieszkuje ją 4,61 mln mieszkańców (dane z 2014 r.). Stolicą kraju i największym jej miastem jest Dublin, którego aglomeracja liczy 1.187 tys. mieszkańców. Pozostałe większe miasta to: Cork (119 tys. mieszkańców), Galway (76 tys.), Limerick (53 tys.) i Waterford (47 tys.) (dane za 2011 r.). Językiem urzędowym w Irlandii jest język angielski i irlandzki (gaelicki), którym na co dzień posługuje sie niespełna 100 tys. mieszkańców. Począwszy od 1 stycznia 2002 r. obowiązującą w kraju walutą jest euro (EUR).

Republika Irlandii jest demokracją parlamentarną. Niepodległość od Wielkiej Brytanii uzyskała w 1921 r. Od 1973 r. jest członkiem Unii Europejskiej (wcześniej EWG). Głową państwa jest prezydent wybierany w bezpośrednich wyborach na okres 7 lat. Jedna osoba może pełnić funkcję prezydenta przez maksimum dwie kadencje. Prezydent nie sprawuje żadnych funkcji wykonawczych. Jego obowiązkiem jest stanie na straży konstytucji i pełnienie funkcji reprezentacyjnych. Od 11 listopada 2011 r. prezydentem Irlandii jest Michael D. Higgins. Wczesniej funkcję tę przez dwie kadencje (14 lat) pełniła Mary McAleese.

W Irlandii funkcjonuje dwuizbowy parlament składający się z Izby Reprezentantów (izba niższa) (Dáil Éireann) oraz Senatu (Seanad Éireann). Zgodnie z prawem wybory do parlamentu nie mogą się odbywać rzadziej niż co 5 lat. Zgodnie z obowiązującym w Irlandii zwyczajem (praktykę taką stosuje się również w Zjednoczonym Królestwie i szeregu krajach Wspólnoty Narodów) premier może w każdej chwili rozwiązać parlament i rozpisać nowe wybory. W ostatnich (przedterminowych) wyborach parlamentarnych, które miały miejsce 25 lutego 2011 r. w Izbie Reprezentantów liczącej 166 posłów znalazło się 5 partii politycznych. Najwięcej posłów posiada Fina Gael (76), Partia Pracy (37), Partia Republikańska (Fianna Fail) (20), Sinn Fein (14) i Sojusz Zjednoczonej Lewicy (5). W Izbie reprezentantów zasiada ponadto 14 posłów niezrzeszonych (niezależnych).

Władza wykonawcza sprawowana jest przez rząd, na którego czele stoi premier (Taoiseach) mianowany przez prezydenta na wniosek parlamentu. Od 9 marca 2011 r.  funkcję tę pełni Enda Kenny (lider Fina Gael) stojący na czele koalicyjnego rządu Fina Gael i Partii Pracy. Poprzednio funkcję premiera pełnił Brian Cowen (Fianna Fail).

Obowiazujacy w Irlandii system prawny oparty jest na prawie zwyczajowym (Common Law) oraz ustawodawstwie przyjętym przez parlament.

 

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015
Ambasada RP w Dublinie
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji
4 the Vicarage, St. John's Road, Dublin, D04 A6X5, Irlandia
tel.: +353 1 269 13 70, fax: +353 1 269 76 62, e-mail: ,
Godziny urzędowania: Poniedziałek - Piątek 8.30 - 16.30
Czas lokalny: