Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie

Strona główna

Aktualności

Konsultacje społeczne w sprawie budowy morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Dublina

Konsultacje społeczne w sprawie budowy morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Dublina
18.06.2013

Mieszkańcy Dublina mają czas do końca czerwca na zgłaszanie opinii odnośnie projektu budowy farmy wiatrowej na Morzu Irlandzkim w odległości dziesięciu kilometrów od lądu i położonej równolegle do południowych przedmieść Dublina. Inwestycja o nazwie Dublin Array ma składać się ze 145 turbin wiatrowych o wysokości 160 metrów rozmieszczonych w rzędach po 5 sztuk. Farma będzie widoczna nawet w oddalonych o 30 km na północ i południe od Dublina miejscowościach Rush i Wicklow. Inwestycja ma kosztować około 2 mld EUR i przy budowie farmy (trwającej 2-3 lata) zatrudnionych zostanie ponad 600 osób. Po uruchomieniu turbin ich obsługą zajmować się będzie około 250 osób. Farma będzie w stanie wytworzyć 520 MW, co zaspokoi potrzeby ponad 450 tys. domów. Ewentualnie możliwe będzie też eksportowanie energii do Zjednoczonego Królestwa.

Według dołączonej do projektu oceny oddziaływania na środowisko inwestycja pomimo wyraźnej obecności nie będzie wyróżniała się w krajobrazie. Turbiny wiatrowe będą pomalowane na neutralny kolor i ich lokalizacja nie będzie kolidowała ze szlakiem żeglugowym statków kursujących do/ z portu w Dún Laoghaire.

Dokumentacja inwestycji wraz z planami i oceną oddziaływania na środowisko dostępne są do wglądu w bibliotekach publicznych w Howth, Dalkey, Dún Laoghaire, Bray i Greystones, a także w wersji elektronicznej na stronie www.dublinarray.com.

Pomysłodawcą projektu jest irlandzka firma sektora energii odnawialnej – Saorgas Energy Ltd z siedzibą w Tralee w hrabstwie Kerry. Przedsiębiorstwo to działa od 18 lat w tym sektorze. Do tej pory firma wybudowała lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy100 MW oraz posiada i zarządza trzema z nich.

Projekt Dublin Array narodził się w 1997 r. kiedy to firma Saorgas Energy Ltd wystąpiła o licencję na przeprowadzenie badań i obserwacji meteorologicznych u wybrzeży Dublina. Od 2006 r. projekt oczekuje decyzji irlandzkiego ministra środowiska odnośnie dzierżawy pasa przybrzeżnego pod ww. farmę. Inwestor przeprowadził już wstępne uzgodnienia z władzami miasta odnośnie niezbędnych prac związanych z podłączeniem do sieci energetycznej. Przed uruchomieniem tej inwestycji niezbędne będzie także uzyskanie zgody miejscowej komisji ds. regulacji energetycznych.

Równolegle do Dublin Array firma Saorgus Energy zaangażowana jest także w projekty farm wiatrowych o nazwie Cordal (84 MW) i Dromadda More (32 MW). W obu przypadkach uzyskano już zgody na prace budowlane.

  • http://www.paiz.gov.pl/en
  • http://www.eksporter.gov.pl/
  • http://www.mg.gov.pl/
  • http://www.poland.travel/en-gb/
  •  http://www.mg.gov.pl/node/14567
  • http://www.coie.gov.pl
Ambasada RP w Dublinie
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji
4 the Vicarage, St. John's Road, Dublin, D04 A6X5, Irlandia
tel.: +353 1 269 13 70, fax: +353 1 269 76 62, e-mail: ,
Godziny urzędowania: Poniedziałek - Piątek 8.30 - 16.30
Czas lokalny: